środa, 20 sierpnia 2008

Jak się wyróżnić wśród wyróżnionych aukcji?

Na co zwracają uwagę Allegrowicze gdy oglądają wyróżnione aukcje?

Jeśli chodzi o ilość przedmiotów sprzedawanych na wyróżnionych aukcjach, to zauważyłam taką tendencję:

  • im więcej kupujących tym chętniej dołączają się nowi

  • bardzo dobrze sprzedają się aukcje najtańsze

  • lepiej sprzedają się aukcje Super Sprzedawców, nawet jeśli są trochę droższe

  • dobrze sprzdają się aukcje, do których dodawane są jakieś gratisy

Oczywiście każdy Allegrowicz zwraca uwagę na inne czynniki. Oto na co zwracam uwagę ja:

Kilka dni temu kupowałam na Allegro transmiter do radia samochodowego (żeby móc używać mp3 playera w aucie). Porównywałam oferty kilku wyróżnionych aukcji, zaczynając od najtańszej. Okazało się, że sprzedawca, który oferował ten produkt za najniższą cenę miał, oprócz wielu pozytywnych komentarzy, bardzo dużo negatywów. Natychmiast je przejrzałam i dowiedziałam się, że przede wszystkim są z nim duże problemy komunikacyjne (nie odbiera telefonów i nie odpisuje po aukcji na maile), długo się oczekuje na przedmiot, a gdy przychodzi uszkodzony to można zapomnieć o naprawie lub wymianie na nowy.

Allegrowicz, który sprzedawał ten sam przedmiot kilka złotych drożej prawie w ogóle nie miał negatywów, a za te które otrzymał bardzo przepraszał (w odpowiedzi), przyznając się do winy. Ponadto dorzucał kilka drobnych gratisów. Postanowiłam oczywiście kupić u tego drugiego, żeby mieć pewność, spokój i gwarancje jakości obsługi. Po tym doświadczeniu nasunęło mi się kilka przemyśleń dotyczących tego jak się wyróżnić wśród wyróżnionych aukcji.

Czym jest wyróżnienie aukcji?

Wyróżnienie aukcji sprawia, że jest ona wyświetlana na górze kategorii i kosztuje to dodatkowe 12 zł. Wyróżniając aukcję nastawiamy się bardziej na klientów, którzy szukają przedmiotów klikając w nazwy kategorii, niekoniecznie jednak przez wyszukiwarkę Allegro. Czasem bardzo trudno jest pogodzić te dwa cele – nadanie takiego tytułu aukcji, którą zarówno łatwo będzie znaleźć przez wyszukiwarkę, jak i przez stronę kategorii. Dlatego gdy już postanowimy wyróżnić aukcję, nastawmy się na tytuły przyciągające uwagę.

Gdy zadecydujemy już do jakiej kategorii najlepiej pasuje nasz przedmiot, natychmiast do niej zajrzyjmy. Sprawdźmy czy są już tam takie same lub podobne wyróżniane przedmioty. Jeśli są – nie zrażajmy się. Trzeba będzie po prostu zastanowić się co zrobić, żeby się wyróżnić. Przejrzyjmy się kim jest nasza konkurencja oraz jakie ma słabości.

5 skutecznych sposobów na wyróżnienie się wśród wyróżnionych aukcji


1. Obniżenie ceny

Jedną z opcji może być minimalne obniżenie ceny w stosunku do konkurencji (np. o 50 gr). Polecam tylko na rozkręcenie interesu.

2. Wysyłka gratis

Gratisowa wysyłka, (którą oczywiście wliczamy w cenę przedmiotu.) to potężny pomocnik sprzedaży. Gdy się na nią zdecydujemy to koniecznie napiszmy o tym w tytule aukcji „Wysyłka 0zł!”. Warto to dodatkowo wzmocnić, minimalnie obniżając cenę aukcji w stosunku do aukcji konkurencji.

3. Dorzucenie gratisów

Kolejną opcją jest dorzucenie jakichś gratisów, o czym również trzeba napisać w tytule: + gratis

Należy pamiętać, że gratis trzeba dokładnie opisać w aukcji – nie może być to gratis niespodzianka (zabrania tego regulamin Allegro). Nie może to być ebook (jeśli nie jesteśmy jego autorem i nie ma numeru ISBN). Najlepiej jakby gratis pasował do tego co sprzedajemy, np.do książki – zakładka, długopis, ołówek. Do jakiegoś sprzętu – baterie, pokrowiec itp.

4. Zachęcenie 5 pierwszych Allegrowiczów do kupna

Jak już wspomniałam na początku aukcji, Allegrowicze najchętniej kupują, gdy widzą duże zainteresowanie daną aukcją – gdy ktoś przed nimi już kupił. Aby zachęcić do szybkiego wzrostu liczby kupujących można na aukcji zaznaczyć DUŻYMY LITERAMI I W WIDOCZNYM MIEJSCU, że dla pierwszych pięciu kupujących wysyłka jest darmowa:) Albo dostaną jakiś fajny gratis. Wystarczy, że to jakoś sprytnie wliczysz w koszt przedmiotu (rozłożysz na potencjalną ilość sprzedanych przedmiotów), a na pewno Ci się opłaci.

5. Pakowanie na prezent

Jeżeli sprzedajemy przedmioty, które nadają się na prezent, możemy zaoferować zapakowanie w papier lub ozdobną torebeczkę. Nie wszyscy będą z tego korzystali, a wiele osób kliknie w naszą aukcję, żeby zobaczyć co oznacza w tytule napis + GRATIS, + PREZENT. Na samej aukcji robimy z tego wielki atut – PAKOWANIE NA PREZENT GRATIS :) Zapakowanie zajmie kilka minut, papier również jest tani, a możemy na tym zyskać wielu klientów.

Nie musimy od razu obniżać ceny, żeby mieć szanse na sprzedaż – jeśli mamy status Super Sprzedawcy, a nasza konkurencja nie – pochwalmy się, pisząć w tytule aukcji „Jedyny SS w tej kategorii”, albo coś krótszego, np. "Od SS", lub "SS". Allegrowicze to docenią.

Przyjrzyj się dokładnie jakie słabości ma Twoja konkurencja i obróć je w swoje atuty!

Brak komentarzy: