poniedziałek, 8 grudnia 2008

Jak stworzyć dobry opis oferty? Część 1


Kilka kolejnych postów poświęcę tematowi opisu oferty. Dowiesz się w jaki sposób go tworzyć, aby był przyjazny dla czytającego pod względem wizualnym, a także merytorycznym. Zaczynajmy!

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak tworzyć teksty swoich ofert na Allegro, które będą czytelne i nie będą sprawiały Allegrowiczom problemów ze zrozumieniem, przeprowadźmy proszę najpierw pewien ciekawy eksperyment.

Poniżej znajdziesz dwie strony internetowe z bardzo krótkimi tekstami. Chciałabym, abyś kliknął najpierw na pierwszą stronę i przeczytał cały tekst, co zajmie Ci maksymalnie 15 sekund. Przeczytaj go proszę od początku do końca - to bardzo ważne.

Tekst 1

Kliknij proszę teraz w poniższą stronę i zrób to samo.

Tekst 2

Mam do Ciebie pytanie – który tekst czytało Ci się łatwiej? Ten pierwszy – rozciągnięty na całą stronę, czy ten drugi?

Dla większości ludzi, o wiele łatwiejszy dla ruchu gałek ocznych jest tekst drugi. Zauważ – w książkach również liczba znaków w wersie jest przybliżona bardziej do drugiego niż pierwszego tekstu. Innym przykładem jest blog, na którym właśnie jesteś – specjalnie wybrałam taki szablon, aby moje posty czytało się łatwo i przyjemnie. Analogicznie sprawa wygląda na Allegro– z aukcjami z szerokimi wersami zapoznaję się z wysiłkiem i dużo większym skupieniem, nie mogąc doczekać się końca wersu, za to wąskie nie wywołują takiego efektu.

Jaka jest optymalna liczba znaków w wersie w tekście sprzedażowym?

Optymalna liczba znaków w wersie w tekście sprzedażowym to 50 – 60 przy czcionce o wielkości 12. Znakami nazywamy litery, spacje oraz wszelkie znaki interpunkcyjne.

Szerokość moich postów na blogu jest więc idealną szerokością dla oka. Gdy obliczysz liczbę znaków w tym wersie, to zobaczysz, że nie przekroczy ona sześćdziesięciu.

W jaki sposób tworzyć teksty na aukcjach w sposób przyjazny dla oka?

Najłatwiejszym sposobem, aby nie przekroczyć optymalnej liczby znaków w tekście sprzedażowym na Allegro jest wstawianie enterów w okolicy 60 znaku, tak, aby przerzucić pozostałą część zdania do następnej linijki. Przy długich tekstach, (do których zachęcałam w poprzednim poście, szczególnie w przypadku sprzedaży książek) może to być troszkę uciążliwe, dlatego istnieje też inny sposób.

Szablon aukcji

Idealnym sposobem na tworzenie aukcji, której nie tylko tekst będzie przyjazny dla oka, ale także i oprawa graficzna będzie pasowała do tego, co sprzedajemy, jest znalezienie grafika, który wykonana dla nas szablon aukcji. Zlecając mu to, wystarczy poprosić, aby wykonał go w taki sposób, aby znaki w jednym wersie nie przekraczały 60 (lub niewiele przekraczały tę liczbę). Inwestycja ta to kwota rzędu 50 zł – kilkuset złotych, przy czym osobiście polecam oferty w okolicy 100 zł. Za tę cenę grafik powinien również przygotować dla nas stronę „O mnie”, a przede wszystkim nauczyć nas obsługiwać oba szablony. Z początku może się to wydawać trudne, ale po którejś przygotowanej aukcji, będzie to dla Ciebie jak bułka z masłem :)

Na Allegro jest wiele ofert takich ofert, wystarczy wpisać w wyszukiwarce „Szablon aukcji”. Jak bardzo opłacalna jest to inwestycja nie muszę chyba nikogo przekonywać, w końcu jeden szablon może nam posłużyć na dziesiątki czy nawet setki naszych przyszłych aukcji.

Aby obejrzeć jeden z takich przykładowych szablonów, wystarczy przeczytać mojego posta na ten temat, wejść na nasze aukcje lub po prostu pogrzebać po Allegro, gdzie wielu sprzedawców doceniło już magię szablonów. Powodzenia i do zobaczenia w następnym poście. Napiszę w nim o kolorystyce czcionek na aukcji.

2 komentarze:

Daniel pisze...

Proszę nie uczyć ludzi liczenia znaków wierszu, bo zaczną ręcznie łamać wiersze a znacznie lepiej jest zlecić to przeglądarce. Wszystko co trzeba zrobić to użyć takiego prostego szablonu (zamień nawiasy kwadratowe na trójkątne):

[div style="text-align:center"][div style="text-align:justify;margin:0 auto;width:600px"]
Opis aukcji
[/div][/div]

Marta Chłodnicka pisze...

Świetny pomysł, dzięki za podpowiedź!