poniedziałek, 27 października 2008

Allegro a Działalność Gospodarcza


Wiele osób zadaje sobie pytanie: „Czy sprzedając na Allegro muszę mieć firmę?” Niestety w większości przypadków odpowiedzią będzie: „Tak”. Z Urzędem Skarbowym nie musimy rozliczać się tylko wtedy, gdy sprzedajemy rzeczy używane (pojedyncze sztuki), które nabyliśmy lub otrzymaliśmy minimum pół roku wcześniej.

W każdym innym wypadku, nawet jeśli jest to sprzedaż na małą skalę i robimy to nieregularnie, zgodnie z art. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej podlegamy obowiązkowi prowadzenia działalności gospodarczej.

Kiedy powinniśmy mieć założoną firmę sprzedając na Allegro?

- jeżeli kupujesz coś taniej i później to sprzedajesz

- stworzyłeś jakiś produkt (np. kurs na CD, napisałeś książkę) i chcesz go sprzedawać na Allegro


Jakie podstawowe opłaty wiążą się z prowadzeniem małej firmy?

1. ZUS – przez pierwsze 2 lata (jeżeli jest to Twoja pierwsza firma od ostatnich kilku lat) będziesz płacił ok. 280 zł. Po dwóch latach ta kwota znacznie wzrasta.

2. Prowadzenie księgowości (może być online) - ok 300zł miesięcznie

3. Przy sprzedaży jakichkolwiek produktów- kupno kasy fiskalnej – ok 1000zł jednorazowo
+ na bieżąco papier

4. Podatek dochodowy - podatek od dochodu (nadwyżki przychodów nad kosztami działalności.)

Polskie przepisy są tak skonstruowane, że drobna działalność, przynosząca dochód rzędu kilkuset złotych miesięcznie może okazać się nieopłacalna z powodu kosztów jakie się z tej okazji ponosi. Dobrze jest więc zaplanować sprzedaż na większą skalę, lub dogadać się z kimś zaprzyjaźnionym, kto już prowadzi działalność gospodarczą.

Prowadzisz sprzedaż na Allegro, a nie masz założonej firmy? Nie wszystko stracone. Dowiedz się jak poinformować o tej sprawie Urząd Skarbowy i nie zbankrutować. Nie zwlekaj, a będziesz spokojnie spał.

1 komentarz:

GM pisze...

Kasa fiskalna dopiero gdy przekroczysz odpowiedni próg obrotów - są działalności np. części samochodowe które wymagają kasy na starcie.
Fiskus na allegro działa po omacku, ale powoli nadchodzą czasy pełnej kontroli nad aukcjami. Policja skarbowa tworzy komórki które maja za zadanie penetrować m.in. allegro. Nie wiem czy już serwisy typu allegro maja obowiązek ujawniać transakcje i wszelkie dane w tym IP, ale to kwestia czasu. Rząd łata dziurę budżetową dlatego takie allegro to bardzo łatwy kąsek. Zmiana nicków niewiele daje, bo IP jest to samo.