piątek, 6 lutego 2009

Będzie trudniej o status Super Sprzedawcy


W poniedziałek 02.02.09 Allegro podzieliło się ze sprzedawcami pewną rewelacją:

„1 lutego zmienił się jeden z warunków kwalifikowania do programu Super Sprzedawca. Kandydat powinien w każdym z trzech kolejnych miesięcy sprzedać przedmioty za minimum 5 tys. zł. (...) Dla obecnych Super Sprzedawców nowe kryteria będą obowiązywać od 1 kwietnia.”

Nie jest to wiadomość, która napawa radością. Nie było żadnych wcześniejszych sygnałów ze strony Allegro w tej kwestii. Wielu sprzedawców straci ikonkę, tylko dla tego, że nie będą mieli obrotu 5 tys. zł miesięcznie. Jakość obsługi klienta przestanie mieć znaczenie. Są tacy, którzy byli już o krok od statusu SS, spełniając już któryś miesiąc z rzędu wymogi, tylko po to, żeby teraz dostać kubeł zimnej wody. Szkoda, że próg został tak drastycznie i tak nagle podniesiony, jakby nie można było tego procesu wprowadzać stopniowo np. o 1 tys złotych większego obrotu miesięcznie.

W chwili obecnej, co trzeci handlowiec na Allegro ma status „Super Sprzedawcy”, gdyż wystarczyło zakończyć miesiąc na minimum 1 tys. zł zarobku, żeby go posiadać. Prawdopodobnie Allegro uznało, że uczestnictwo w programie przestało być już prestiżowe. Może ich ukrytym celem jest to, aby zmotywować sprzedawców do zwiększenia zysków?

Co na to poradzić?

Klienci bardzo przyzwyczaili się do ikonki Super Sprzedawca. Gdy ją widzieli na aukcji, która ich interesowała, mogli praktycznie w ciemno kupować. Wzbudzało ona ich całkowite zaufanie.

Żeby nie stracić tego zaufania, trzeba będzie zadbać o dwie kwestie: 1. dobrze przygotowaną stronę „O mnie” oraz 2. komentarze. O stronie „O mnie” pisałam już wcześniej w dwóch postach – część 1 i część 2 - warto poczytać.

Sztuką będzie przekonać Allegrowiczów, że brak statusu Super Sprzedawcy nie jest wynikiem niskiej jakości towaru czy obsługi. Myślę, że jest to wykonalne. Ja w każdym razie będę próbować i testować różne metody. Poinformuję Was jakie będą tego rezultaty :)

A propos testowania – nie wiem czy pamiętacie jedną z moich sugestii na darmową promocję. Podpatrzyłam, że inni Allegrowicze sprzedają część swoich artykułów w formie licytacji od 1zł. Niedawno przeprowadziłam test , wystawiając aukcje dwóch książek od 1zł i okazało się, że obie sprzedały się drożej niż w formie „Kup teraz!”. Publikacja „Prawdziwy mężczyzna” normalnie kosztuje 32,90 zł, a wylicytowana została za 35 zł, a „Angielskie formuły konwersacyjne i angielskie przyimki” za 33 zł, przy standardowej cenie 29,90 zł.

:)

Brak komentarzy: