środa, 16 września 2009

Jeszcze ważniejsze dobre zdjęcia na aukcji


9 września Allegro rozpoczęło testy nowej, moim zdaniem lepszej wyszukiwarki produktów w tym serwisie aukcyjnym.

Oto informacja od Allegro (kursywą):

Lepszy mechanizm wyszukiwania ułatwia szukanie, otrzymujesz więcej wyników i są one bardziej trafne.

Po testach wspólnie zdecydujemy, czy zostawić nową wyszukiwarkę na stałe.
Czym różni się nowa wyszukiwarka od działającej teraz?

- Kiedy najeżdżasz kursorem na miniaturkę zdjęcia na liście ofert, pojawia się dymek z najważniejszymi informacjami o towarze i sprzedawcy. Pozwala to na wstępną selekcję wyników bez przechodzenia na stronę przedmiotu.

Oznacza to, że jeszcze bardziej niż wcześniej istotne jest zadbanie o dobre zdjęcie w miniaturce. Na podglądzie widać też opis, który w aukcji zaczął się od słów kluczowych w tytule aukcji, czyli np. torba na laptopa.

- Podczas wpisywania wyszukiwanego wyrażenia obok podpowiedzi wyświetla się liczba wyników dla podpowiadanego słowa.

- Jeżeli nie ma ofert dla konkretnego wyrażenia, wyszukiwarka proponuje listę podobnych. Dzięki temu nie trzeba szukać od nowa. Mechanizm rozpoznaje też literówki i błędy ortograficzne i pokazuje wyniki dla poprawnego wyrażenia.

Fantastyczna sprawa. Nie każdy Twój klient jest asem ortografii ;) Teraz nawet gdy wpisze frazę z błędem, istnieje szansa, że znajdzie Twój produkt.

- Kiedy wpiszesz kilka słów i nie będzie ofert dla całej frazy, wyszukiwarka zasugeruje Ci przejrzenie wyników dla różnych zestawów słów, występujących w podanym wyrażeniu.

- Przeszukiwane są nie tylko tytuły aukcji, ale też nazwy kategorii. Parametry, które dotychczas wyświetlały się tylko podczas przeglądania kategorii, są dostępne również na liście wyników wyszukiwania.

Tego mi brakowało!

- Jeśli przy przeglądaniu ofert zastosujesz filtry, łatwo wyłączysz każdy z nich.

Też się przyda :) Np. stwierdzę, że jednak nie chcę odbierać osobiście, bo za mało jest oferowanych przedmiotów w moim mieście, to odznaczę sobie żeby pokazywał mi jednak oferty z całej Polski.

Przetestowałam już nową wyszukiwarkę i naprawdę jest z czego się cieszyć. Jest teraz bardziej intuicyjna, przejrzysta, a przede wszystkim można lepiej zobaczyć produkt, nie wchodząc w ogóle na daną aukcję, ponieważ podgląd miniaturki jest większy już na etapie wyszukiwania. Podgląd podstawowych informacji o samym przedmiocie i sprzedawcy to też bardzo przydatne narzędzie. To od strony klienta.

Sprzedawca natomiast, powinien przede wszystkim postarać się o jak najwyraźniejszą miniaturkę. Bez niej nie ma w ogóle sensu wystawiać aukcji!

No i jest też duża szansa, że nowa wyszukiwarka spowoduje większe dotarcie Allegrowiczów do naszych aukcji.

Jak znaleźć nową wyszukiwarkę?

Do nowej wyszukiwarki prowadzi link ze stron z wynikami wyszukiwania i stron kategorii. Znajdziesz go w prawym rogu, pod paskiem menu. System zapamięta, z której wyszukiwarki ostatnio korzystano, i przy kolejnej wizycie w serwisie ustawi ją jako domyślną. Oczywiście możesz bez ograniczeń przełączać się między obiema wyszukiwarkami. Wręcz zachęcamy do tego!

Co dalej?

Nowa wyszukiwarka przez kilka tygodni będzie działać równolegle z dotychczasową. Po testach razem z użytkownikami zadecydujemy, czy sprawuje się lepiej niż obecna. Jeżeli tak, zastąpi ją. Dlatego zależy nam na Twojej opinii. Przełączaj się między wyszukiwarkami, porównuj ich działanie i dziel się z nami spostrzeżeniami.

:)

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Kiedy najeżdżasz kursorem na miniaturkę zdjęcia na liście ofert, pojawia się dymek z najważniejszymi informacjami o towarze i sprzedawcy.

No mnie akurat to nie działa dlaczego??Najezdzam na miniaturke i nie widze powiekszonego zdjecia ;/