piątek, 27 listopada 2009

Sprzedawca też człowiek


Wiele czasu poświęca się na edukowanie w zakresie sprzedaży, zadając sobie pytanie jak być super sprzedawcą. Niewielu z nas zadaje sobie jednak trud, aby pomyśleć o tym jak być dobrym... KLIENTEM. Zanim zaczęłam sprzedawać na Allegro, miałam do sprzedawców bardzo rygorystyczne podejście. Gdy mi się coś nie podobało (np. długa dostawa przesyłki), to wystawiałam neutrala, albo nawet negatywa i tyle.

Gdy sama zostałam sprzedawcą na Allegro, sytuacja ta obróciła się o 180 stopni. Zaczęłam bowiem dostrzegać trud sprzedaży. Obecnie, gdy robię zakupy na Allegro i coś nie dzieje się po mojej myśli, nigdy nie podejmuję pochopnych decyzji jeśli chodzi o komentarz. Wysyłam do sprzedawcy maila z pytaniem co się dzieje, bo chcę po prostu wiedzieć. Wiem też co napisać rozemocjonowanemu klientowi, jeśli zechce się ze mną porozumieć zanim wystawi nieprzychylą opinię (przeprosiny za błąd, oferta gratisu).

Wnioski? Bycie sprzedawcą wpływa na naszą wyrozumiałość wobec innych sprzedawców. Na to, że ktoś jest złym klientem może mieć wpływ fakt, że nigdy nie był sprzedawcą...

1 komentarz:

Beata pisze...

to ważne spostrzeżenie - niektórzy są zbyt pochopni w ocenie

pozdrawiam