środa, 28 grudnia 2011

Wyższość Allegro nad sklepami internetowymi

Zadałam sobie ostatnio pytanie dlaczego chętniej kupuję na Allegro niż w sklepach internetowych i udało mi się sformułować 3 powody tego faktu. Pierwszy z nich to taki, że bardziej ufam sprzedawcom na Allegro niż tym, którzy prowadzą sklep www, choć mam świadomość tego, że bardzo często są to Ci sami ludzie. Wielu przedsiębiorców bowiem, oferuje swoje produkty w obydwu miejscach. O co więc chodzi z tym zaufaniem?

Przez lata miałam do czynienia z wieloma Allegrowymi sprzedawcami jako klientka. Zauważyłam, że potwornie boją się oni otrzymać negatywny komentarz. Nieprzyzwoita ich ilość może przeważyć na ich być albo nie być (a raczej wygrać z ogromną konkurencją, albo przegrać) na Allegro. Mam więc podstawy podejrzewać,  że starają się oni bardziej zadowolić klienta, niż w swoim sklepie internetowym, w którym bardzo łatwo jest ukryć błędy oraz niezadowolenie, wynikające ze złej obsługi. Wystarczy nie publikować złych opinii.

Dla mnie istnieje więc następujące rozróżnienie w postrzeganiu: w sklepie internetowym sprzedawca jest bezkarny, na Allegro - odwrotnie. Do dbałości o pozytywne komentarze dochodzi też program ochrony kupujących, oferujący rekompensaty klientom, którzy nie otrzymali towaru. Gdy zajdzie potrzeba, w spór wkracza strona trzecia - serwis Allegro i wypłaca utracone w wyniku oszustwa pieniądze.

Trzecim istotnym czynnikiem jest PRZYZWYJACZJENIE do intuicyjnego i prostego sposobu zamawiania i płacenia za przedmioty kupione na aukcjach. Na Allegro mogłabym kupować z przysłowiowymi zamkniętymi oczami. Natomiast każdy sklep www ma swój własny system. Dłuższy czas, który potrzeba poświęcić na dokonanie i opłacenie zamówienia, może spowodować zniechęcenie i powrót do zakupów na Allegro.

Dlaczego internauci chętniej zostawiają swoje pieniądze sprzedawcom na Allegro, niż sklepom internetowym? Gdy wpiszą w wyszukiwarce google poszukiwany przez nich produkt i ktoś sprzedaje go na Allegro, wyskoczy on przed wynikami ze sklepów internetowych.

Jak wykorzystać te informacje?

Jeśli posiadasz sklep www, a oprócz tego sprzedajesz też na Allegro, proponuję następujące działania:

- umieść na swojej stronie www widoczny baner "Znajdziesz nas również na Allegro", czy coś podobnego i podlinkuj go do swoich aukcji;

- co prawda w opisie na Allegro oraz w grafikach szablonu aukcyjnego zakazane jest umieszczanie swojego adresu www w jakiejkolwiek formie (czy to link, czy zwykły tekst), nic nie stoi na przeszkodzie, abyś do każdej swojej przesyłki do Allegrowicza dołączył ulotkę, katalog, płytę, gratis, wizytówkę czy cokolwiek innego, co zachęci do zajrzenia do Twojego sklepu www

Pamiętaj, że o wiele łatwiej jest sprawić, aby zadowolony klient kupił u Ciebie drugi i trzeci raz, niż nakłonić kogoś do pierwszego zakupu. Miej to zawsze na uwadze podczas Twojej aktywności w e-handlu!

1 komentarz:

Marta Chłodnicka pisze...

Dodam, że w miejscu z akcesoriami dla dzieci, w którym pracowałam była kilkukrotnie wyższa sprzedaż tego samego asortymentu na Allegro, co w sklepie internetowym, co mnie skłoniło do owych przemyśleń.